Hasta Ağaç İçin Gübre

Bir meyve bahçesi sahibi iseniz mutlaka ki ağaçlarda hastalık ve zararlılar ile karşılaşmışsınızdır. Çoğu zaman bu hastalığın ne olduğu, neyden kaynaklandığı ve nasıl geçeceği üreticileri endişelendiren konulardır. Aynı sorular dal ve yapraklarda görülen zararlılar için de geçerlidir.
Bu hastalık ve zararlılar sizin onca emek vererek büyüttüğünüz fidelerinizin meyve verememesi, yaprak dökmesi ve hatta kuruması gibi pek şeye sebep olabilir. Bu yüzden de hastalık ve zararlılar ile mücadele etmek çok önemlidir. Mücadele ederken meyve ağacının türü, zararlının türü ve ağaçta oluşan hastalık belirtileri çok iyi gözlemlenmelidir ki doğru tedavi uygulansın.

Meyve Ağaçlarını Hastalıklardan Korumak

Nasıl ki insanın hasta olup daha sonra iyileşmesinden ziyade hiç hasta olmaması daha iyi ise bir canlı olan ağaçlar için de hiç hastalığa yakalanmamaları en iyisidir. Bu sebeple de ağaçların hasta olmasını önleyecek koruyucu önlemler alınması çok önemlidir.
İlaçlama
Hastalık ve mikroplarla mücadele etmek için ilaçlama çok önemlidir. Daha mikrop ortaya bile çıkmadan dallarda ilaçlama yapılmalıdır. Mikrop oluştuysa da ağaç meyve vermeden ilaçlama yapılmalıdır. İlaçlama işlemi serin havalarda yapılmalıdır.
İlaçlama yapılırken de tarife uygun olarak yapılmalı ve hastalık oluşması ihtimali olan veya hastalık oluşan her yer ilaçlanmalıdır. Yani ağaç ilaca doyurulacak şekilde atılmalıdır.
Ağaç Budama
Ağaç budama hastalıklara karşı hem bir önlem mahiyetindedir, hem de ilacın her yere ulaşması için budama çok önemlidir. Ayrıca ağacın sağlıklı olarak büyümesi için de budama çok önemlidir. Bir de budama yapılarak farklı ağaç dallarının birbiri ile teması önlenmelidir. Çünkü bir ağaca yerleşmiş olan zararlı bu sayede diğer ağaca daha zor bulaşacaktır.
Gübreleme
Hasta ağaçlar için uygulanacak tedavi yöntemi ilaçlamadır. Her hastalığın tedavisine uygun ilaçlama yapılarak ağaç iyileştirilir. Hasta ağaçlarda gübreleme ise yine sadece bir önlemdir. Gübre ağacın hastalıkla mücadele etmesini ve hastalığın daha geç yayılmasını sağlayacaktır. Ancak ağacı tedavi etme gücüne sahip değildir. Bu nedenle ağaç hasta olmadan önce düzenli olarak gübreleme yapılması ağacın daha sağlıklı olmasını ve hastalıklara karşı dirençli olmasını sağlayacaktır.

yüz de yüz gübre