Golf Sahaları İçin Gübre

Golf, ülkemizde yeni yeni gelişen ve zengin sporu diye tabir edilen bir spor dalı olduğu için, golf sahaları da ülkemizde çok karşılaşılan sahalardan değildir. Ancak son zamanlarda golf oynayanlar da sahalar da bir hayli artış göstermektedir. Buna bağlı olarak da en çok merak edilen şeylerin başında golf sahalarının bakımı geliyor. Çünkü uçsuz bucaksız yeşil düzlükler kusursuz görünüyor değil mi?

Golf Sahası Bakımı

Golf sahasının bulunduğu yer ve iklim koşulları sahanın bakım şeklinde de değişikliklere neden olur. Golf sahasının bakımında en önemli ayrıntı sulama şeklidir. İkinci ayrıntı ise golf sahası gübreleme ve kullanılacak olan gübre şeklidir.
Sulama
Genellikle sulamanın gece yapılması tercih edilir. Çünkü buharlaşma ve terleme sebebiyle su kaybı olmadığı için çimler suya doymaktadır. Aynı zamanda da golf sahası sabaha hazır hale gelmektedir. gece sulama yapılamıyorsa da sabahın erken saatlerinde sulama yapmak da iyi sonuçlar verir.
Yakın bir zamanda çim üzerinde dolaşılacak veya saha kullanılacaksa sulama yapılmamalıdır. Bu durumda sulanan saha yumuşayacağı ve toprak gevşeyeceği için toprağa basılması halinde toprak sıkışması nedeniyle saha deforme olacaktır.
Gübreleme
Çimin sağlıklı olması ve daima yemyeşil kalması için gübreleme çok önemlidir. Golf sahası ve futbol sahası gibi büyük çimlik alanlarda yapılacak olan gübreleme işlemi için yavaş yarayışlı gübreler tercih edilmelidir. Kimyasal veya organik yapıdaki yavaş yarayışlı gübreler bu iş için uygundur. Bunlar arasından tercihinize göre birini seçebilirsiniz. Ancak bizim tavsiyemiz tercihiniz her zaman organik gübrelerden yana olsun.
Çimler küçük ve narin bitkiler olduğu için yavaş yarayışlı gübre tercih edilerek uzun sürede en yüksek besini çimlere ulaştırmak amaçlanır ve bu şekilde gübre kaybı da engellenmiş olur.
Gübre içerisinde bulunan ana besleyici maddeler azot, fosfor ve potasyumdur. Bir de bu ana besleyici maddelere ek ikincil besleyici maddeler vardır. Bunlar ise magnezyum, demir gibi ana besleyicileri besleyen maddelerdir.
Gübreleme programı ise her sahaya özel olarak uygulanır. Golf sahası gübreleme programı o sahanın uzman yöneticileri tarafından belirlenmelidir.

yüz de yüz gübre