Futbol Sahaları İçin Gübre

Ülkemizde en çok oynan ve sevilen spor dalı futbol olduğu için, profesyonel maçların yapıldığı çim futbol sahaları da hemen hemen her yerde mevcut desek yeridir. Bu heyecanlı maçlar esnasında ise sahanın yıpranması ve deforme olması kaçınılmazdır. Bu nedenle futbol sahalarının her maç sonrası bakımı yapılması gerekir. Bu sırada gerekli onarımlar da yapılır. Ayrıca bu sahaların belli periyotlar halinde bakımı da gerekir ki saha özellikleri en iyi şekilde olsun.
Futbol Sahası Bakımı
Futbol sahası çok büyük bir çimlik alandır. Bu nedenle bakımı da bir hayli külfetli ve emek isteyen bir süreçtir. Profesyonel olarak bu işi yapan kişilerin mevcut olması bu aşamaları kolaylaştırmaktadır. Bakım sırasında ilk yapılan çimlerin seyreltilmesidir. İkincil olarak ise sahada küçük delikler açmak suretiyle saha havalandırılır. Bu işlemler sırasında çim sahaya nüfuz eden yabancı maddelere rastlanırsa saha, bunlardan da arındırılır.

Gübreleme

Gübreleme işlemi tek bir sefere özgü bir işlem değildir. Belli zamanlarda ve periyotlarda uygulanması gerekir. İlk olarak çim tohumu sahaya ekilmeden önce organik mineral ya da yavaş yarayışlı kimyasal çim gübresi tercih edilerek uygulanması gerekir. Çim ekimi tamamlandıktan sonra ise sahanın üstünü örtecek şekilde kumlama ya da kapama malzemesi kullanılır. Bu yapılan işlem çimlerin gençleşmesini sağlar. Bu durum ise sahanın daha zinde ve diri görünmesini sağlar. Tüm bu işlemler yapılırken iklim şartları göz önünde bulundurulmalıdır.
Bu bahsedilen genel bir saha bakımıdır. Bu aşama tamamlandıktan sonra ise periyodik olarak sahanın bakımını yapmanız çok önemlidir. B bakımların yanında sahanın sulanması ve çimlerin biçilmesi de saha bakımı için çok önemlidir.
Yavaş Yarayışlı Gübre
Çim gübresi olarak bildiğimiz şey aslında yavaş yarayışlı gübre denilen şeydir. Bunun tercih edilmesinin en önemli sebebi ise çimlerin küçük ve narin bitkiler olmasıdır. Bu gübre çimlere yavaş yavaş etki eder ve gübreleme işlemi sonrasında gübrenin etkisinin uzun süre devam etmesini sağlar. Böylece çimler gübreden alabilecekleri en yüksek verimi alırken, gübreden de tasarruf sağlanmış olur.

yüz de yüz gübre